Zagubiona... Życie nastolatki, jej radości i smutki :D
czwartek, 16 lipca 2009
Piłka nożna - słownik wyrazów i terminów używanych w piłce

ATW (ang. around the world) - element techniki piłkarskiej polegający na wykonaniu nogą pełnego obrotu nad piłką w trakcie żonglowania.

asysta(ang. assist) - jest to neologizm chętnie stosowany przez środowisko piłkarskie, termin w piłce nożnej pojawił się niedawno, pomimo, że działalność, jaką określa, jest integralną częścią gry. W przeciwieństwie do koszykówki, asysty nie są notowane, ani punktowane.

Brasiliana (ang. 4-2-4) system gry, w którym w linii obrony gra czterech zawodników, pomocy - dwóch, a ataku - czterech, czyli 4-2-4. System ten narodził się na pocżatku lat 50 w Paragwaju.

Catenccio (wł. rygiel, zasuwka) system taktyczny kładący szczególny nacisk na dobrze zorganizowana obronę oraz faule taktczne, skupiający się na bronieniu własnej bramki bradziej niż na zdobywaniu goli. Ten szstem w Interze Mediolan w latach 60 wdroz Helenio Herrerze.

czyste konto (ang. clean sheet) termin okreslający, iż w czasie meczu drużyna przeciwna nie strzelila gola. Zachowanie czystego konta jest głownym celem bramkarzy i obrońców podczas meczu. Dla bramkarzy, którzy najwięcej razy zachowali czyste konto w sezonie przyznawane są nagrody

Drybling(ang. dribling) - kiwanie, seria szybkich, niezbyt mocnych kopnięc wewnętrzną i zewnętrzną częscia stopy z jednej i drugiej strony piłki, połączonych z nagłymi zwrotami ciała i nieoczekiwanymi zmianami kierunku porusznia się zawodnika. Piłka jest cały czas blisko nóg zawodnika. Celem jest ominecie zawodników przeciwnej drużyny w sposób uniemozliwajacy im odebranie piłki.

Efekt pierwszej bramki (ang. first goal effect) termin psychologiczno - sportowy stosowany dla sytuacji, w której zespół, który stracił pierwsza bramkę przez psychiczne podłamanie nieudanym wynikem gra gorzej, podczas gdy druzyna przeciwna gra lepiej i ma większe szanse na zwycięstwo.

Faul (ang. foul) jest to zagranie niezgodne z przepisami gry. Faulem może byc popchnięcie innego zawodnika, przytrzymanie za koszulkę lub oplucie go. Indywidualną karą za faul dla zawodnika jest upomnienie przez sędzigo zóltą lub czerwoną kartką Dużyna, której zawodnik został sfaulowany, może wykonac rzut wolny lub karny. 

Faul taktyczny (ang. tactical foul) rozmyslny faul popełniony w celu zatrzymania akcji przeciwnika.

Gest Garrinchy (ang. Garrincha gesture) w piłce nożnej gest fair play polegający  na przerwaniu własnej akcji przez wybicie piłki poza linię boczną lub końcową w celu umożliwienia udzielenia pomocy zawodnikowi kontuzjowanemu.

Gol samobójczy (ang. own goal) skuteczny strzał w kierunku własnej bramki, przypadkowe uderzenie lub zmiana toru lotu, którego efektem jest zdobycie gola dla druzyny przeciwnej).

Lob zagranie polegajace na przerzuceniu piłki nad przeciwnikiem.

Mur (ang. wall0 grupa zawodników stojących podczas wykonywania rzutu wolnego w szeregu pomiędy piłką a bramką. Ich zadaniem jest utrudnienie przeciwnikowi oddania bezpośredniego strzału do bramki.

Podanie (ang. pass) kopniecie piłki przez jednego zawodnika drużyny do drugiego (tej samej druzyny). Rodzaje podań: dośrodkowanie - kopniecie piłki przez zawodnika znajdującego się blisko linii końcowej boiska na skrzydle do sodka pola w celu stworzenia akcji bramkowej, podanie prostopadłe - kopniecie piłki prostopadle do lini koncowej boiska do innego zawodnika z druzyny (zwykle jest to napastnik), czesto ten napastnik wbiega przed linie obrony przeciwnika zaraz po podaniu (aby nie dac złapac się na spalonym).

Prawo Bosmana (ang. bosman ruling) prawo zawodnika do dowolnego transferu.

Naciskanie (ang. pressing) sposób prowadzenia gry, który ma na celu uniemożliwnie druzynie przeciwnej rozegrania jakiejkolwiek akcji poprzez agresywne krycie i grę dlaeko od własnego pola karnego.

Pułapka ofsajdowa (ang. offside trap) zagranie polegajace na wyjsciu linii obrony do przodu i pozostawienie napastnika (bądz innego z zawodnika/ów) druzyny przeciwnej na pozycji spalonej, co konczy sie odgwizdaniem przewinienia a przerwaniem akcji ofensywnej lub przynajmniej koniecznoscia rozegrania akcji inaczej.

Rabona to ruch przy strzale, podaniu albo dośrodkowaniu zapoczatkowany ruchem nogi za drugą nogą i kopnieciem piłki za pierwszą.

Rozgrywający (ang. playmaker) zawodnik, na którym spoczywa głowny cięzar rozgrywania piłek, rozpoczynania poszczególnych akcji, wykonywania ostatnich podań. przez niego przechodzi większość akcji zespołu.

Rzut karny (ang. penalty kick) - rzut bezpośreni wykonywany z odległosci 11 metrów od bramki przez gracza druzyny przeciwnej.

Rzut rożny (ang. corner kick) wykop piłki z jednego z czterech narożników boiska nastepuje tylko wowczas, gdy zawodnik spowoduje, iż piłka znajdzie się poza jego łasną bramką. Najczestszym wykonaniem rzutu jest tzw. dośrodkowanie.

Rzut sędziowski (ang. droppedball) przed rozpoczeciem meczu sedzia podrzuca piłke w kole na środku boiska, dwóch zawodników przeciwnych drużyn stara się ją zbić do swoich partnerów. Druzyna, ktora wygra rzut sedziowki rozpoczyna mecz.

Rzut wolny (ang free kick) sytuacja, w ktorej po przewinieniu zawodnika 9faulu lub zagraniu ręką) czy tez po spalonym sędzia zatrzymuje gre i kaze ja wznowic druzynie poszkodowaniej z miejsca, w ktorym popełnino przewinienie.

Spalony (ang. offside) nastepuje w momenice zagrania pilki przez wspolpartnera do zawodnika znajdujacego sie na pozycji spalonej (blizej linii bramkowej przeciwnikow niz przedostatni przeciwnik), ktory bierze aktywny udział w akcji.

Volteretinha rodzaj zagrania, za którego twórce uwazany jest Ronaldinho. Polega na przytrzymaniu stopą piłki i wykonaniu przewrotu w przod tak, aby nie utracic przy tym kontroli nad piłką.

Żółta i czerwona kartka (ang. yellow and red card) zółta kartka pokazywana jest w zaleznosci od sytuacji np. za przerwaniekorzystnej akcji, zagranie pilki reka, dyskusje z arbitrem, gre na czas, niesportowe zachowanie lub sciagniecie koszulki w trakcie meczu. Natomiast czerwona kartka skutkuje przymusowym opuszczeniem pola gry bez mozliwosci wprowadzenia nan rezerwowego zawodnika.

 

22:51, agnieszka1992 , sport
Link Dodaj komentarz »
kilka cytatów z filmów:

Hej. czasami, gdy oglądam jakiś film, niektóre słowa, myśli wpadają mi w ucho. Oto niektóre z nich:

 • "Kiedy jesteś zakochany nie możesz normalnie myśleć" - Idealny facet.

 • "Staje czuje jakbym w głowie miał kawałek szkła", "Myślę o tym, że każdy odchodzi w swoją zieloną milę, czasami jednak tak bardzo się ona dłuży" - Zielona mila

 • "Straciłeś dla mnie tyle czasu, że poczułem się ważny" - Mały książe

 • "wszyscy żyjemy z wyrokiem" - Dochodzenie

 • "Jeśli inni mogą Cię uszczęsliwić, to nie sądzisz, że mogą też unieszczęśliwić?" - Był sobie chłopiec

 • "cokolwiek robię nie powiedziałem jeszcze ostatniego słowa" - Imperium

 • "Wiele kobiet ma w sobie silikon, chcesz powiedzieć, że nie mają uczuć?"

 • "Komputer nie potrafi kasować wspomnień" - serce Dawida

 • "Śmierć uśmiecha się do wszystkich, dlatego jedyne co nam pozostało to usmiechnąć się do niej" - Gladiator

 • "Piekło jest tam gdzie nie ma tego co kochamy" - Crusoe

 • No i cytaty z filmu "zapach kobiety": "informacji udziela się tylko z konieczności","zawsze był dupkiem, teraz jest ślepym dupkiem", "Sumienie Charliego każe mu dorosnąć...pieprz wszystko", "W tangu można się mylić, to nie jest życie", "Nowy York - miasto odważnych"

Zapach Kobiety:  "Nieśmiały student Charlie (Chris O'Donnell) ma zająć się niewidomym emerytowanym pułkownikiem Frankiem Slade'em (Al Pacino). Zgorzkniały i cyniczny mężczyzna nie należy do osób sympatycznych. Chłopak spodziewa się długich popołudni w ogrodzie, podczas których będzie słuchał wspomnień weterana. Jego podopieczny ma jednak inne plany-postanawia pokazać Charliemu prawdziwe męskie życie. Zabiera go do najlepszych lokali Nowego Jorku."

 

 

18:03, agnieszka1992 , Filmy
Link Komentarze (3) »
poniedziałek, 13 lipca 2009
Czas, a my? Nic nie pozostaje takie samo...na zawsze.

Hej!

" Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jak długo trwają zmiany w twoim życiu?
Jaka część czasu jest wystarczająca, żeby twoje życie uległo zmianie?
Czy są to 3 lata spędzone w liceum?
Czy jest to jeden rok lub 8 tygodni spędzonych na rockowej trasie?
Czy twoje życie może zmienić sie w miesiąc, tydzień, pojedynczy dzień?
Żyjemy w ciągłym pośpiechu...
Żeby dorosnąć, żeby chodzić do różnych miejsc
żeby iść do przodu.
Ale kiedy jesteś młody...
Jedna godzina...
Może zmienić wszystko... "

To prawda, kiedy człowiek jest młody zmienia się...Przecież to, wtedy najbardziej  eksperymentuje, chcąc ukształtować swoje "ja". Trudny wiek dojrzewania, chęc bycia popularnym i lubianym, marzenia o przygodach: przyjaźni, miłości....

KIedy jest się dzieckiem wszystko jest proste, z wiekiem to sie zmienia. Dlaczego tak bardzo pragniemy być kims innym? Chyba odpowieź jest bardzo prosta: dla akceptacji otoczenia. Każdy chce być lubiany. Ludzie kochają towarzystwo....

Zmiany są ważne, ale trzeba pamiętać: by pilnować tego co kochamy, by nie uciekło nam przez palce, dla czegoś co wyadaje nam się bardziej atrakcyjne. Atrakcyjność kiedyś przeminie...trzeba szukać czegoś stałego.

Pozdrawiam;)

18:03, agnieszka1992 , przemyślenia
Link Komentarze (1) »
niedziela, 12 lipca 2009
Zasady atrakcyjności - "Dlaczego mężczyźni kochają zołzy?"


zasada nr.1
To, za czym się ktoś ugania, ucieka mu sprzed nosa
zasada nr. 2
Kobiety, za którymi mężczyźni szaleją, nie zawsze są wyjątkowe. One po prostu nie dają po sobie poznać, że im na facetach zależy
zasada nr. 3
Kobieta intryguje mężczyznę w takim stopniu, w jakim on czuje, że nie ma jej na 100% w garści
zasada nr. 5
Jeśli zaczynasz od postawy 'dla Ciebie wszystko', jego to zraża. Ale jeśli jest coś, czego nie może dostać, zdobycie tego staje się dla niego wyzwaniem
zasada nr. 6
Twój stosunek do samej siebie, decyduje o tym, jak widzi Cię mężczyzna
zasada nr. 7
Ceń się wysoko, a uwierzy, że jesteś jego wygraną na loterii
zasada nr. 17
Jeśli mu powiedz, że nie zamierzasz zbytnio sie angażować, on zrobi wszystko abyś zmieniła zdanie
zasada nr. 26
Złe nawyki kształtują się łatwiej niż te dobre, bo dobre nawyki wymagają świadomego wysiłku. Czekanie zachęca do takiego wysiłku
zasada nr. 45
Kobieta wydaje się mężczyźnie bardziej pewna siebie, kiedy on nie może jej odciągnąć od jej własnego życia, bo ona jest ze swojego życia zadowolona
zasada nr. 46
W chwili, gdy kobieta wysila się ponad miarę, żeby przypodobać się mężczyźnie, obniża standard ich związku
zasada nr. 47
Popełniasz grzech nadgorliwości za każdym razem, kiedy okazujesz wyraźnie, że dajesz z siebie wszystko
zasada nr. 48
Musisz się pilnować, żeby nie tracić gruntu pod nogami. Kiedy przestajesz być panią siebie wasz związek jest skazany na niepowodzenie
zasada nr. 49
Nadgorliwość w zabieganiu o względy partnera często ma negatywny skutek: mężczyzna widzi szanse na to, żeby zjeść ciastko i mieć ciastko. Ale jeśli utrzymasz go na dystans, będzie się zachowywal wzorowo
zasada nr. 57
Troche dystansu połączonego z samokontrolą budzi w nim nerwową obawę, że może Cie stracić
zasada nr. 62
Kobieta o emocjonalnej naturze ma dla niego więcej z popychadła
zasada nr. 63
Podobnie jak poufałość rodzi lekceważenie, powściągliwa postawa często przywraca szacunek mężczyzny
zasada nr. 72
Większość mężczyzn ma skłonność do lekceważenia kobiet, które wydają się zbyt uległe
zasada nr. 86
Im bardziej będziesz od niego niezależna, tym bardziej będzie Tobą zainteresowany
zasada nr. 87
Jeśli dajesz jasno do zrozumienia, że strasznie Ci na czymś zależy, niektórych ludzi będzie kusiło, żeby zrobić zyg-zyg marchewka
zasada nr. 90
Mężczyzna nie będzie szanował kobiety, która automatycznie ustawi sie na najwyższe obroty, żeby mu dogodzić
zasada nr. 97
Kobieta uległa, która daje za dużo sprawia wrażenie jakby bardziej wierzyła w mężczyznę, niż w samą siebię. Mężczyzna widzi w tym słabość, a nie wdzięk
zasada nr. 98
Myśl zawsze samodzielnie i ignoruj każdego, kto spróbuje Cię ograniczać i narzucać swoje zdanie

i chyba najważniejsza na dzień dzisiejszy...
zasada nr. 93

Kiedy zaczynasz się śmiać, zaczynasz zdrowieć

ps. Znalazłam to na jednej z moich ulubionych ston z cytatami: http://f.kafeteria.pl/temat.php?id_p=1851149

23:11, agnieszka1992 , ciekawostki
Link Komentarze (1) »
psychotest;) krótka zabawa

Hej!

Dzisaj moze troche z innej "beczki". Na ostatniej lekcji woku pani zrobiła nam pewien test, może Wy tez chcecie sprobować. Piszcie w komentarzach czy Wam sie podobało;) (nie potrafie dosłownie, ale sens zachowam)

 • Wyobraź sobie, ze jestes na łące...

1.Jaka ona jest (określ).

2.Odpowiedz sobie: czy jest ciepło czy  zimno.

 • Dalej jest las,  a w lesie jest filizanka:

1.określ jak ona wygląda 

2. co z nią robisz.

 • Idziesz dalej i widzisz mur:

1. jaki jest: wysoki, niski jak zbudowany.

2.Odpowiedz  sobie co robisz

 • Wychodzisz widzisz morze...

1. Co robisz, gdy widzisz morze...

Po kazdym odpowiadaj sobie na pytania:)

No a teraz odpowiedzi:

1. Łąka to Twoje dzieciństwo. Jeśli było ciepłe - to udane. Zimne - nie udane, zle Ci sie kojarzy.

2. Filizanka określa twój stosunek do miłości i jak na nią reagujesz.

3. Mur to sposob radzenia sobie z problemami. Np. Mur jest wysoki (problemy), omijam go (czyli problemy

4.  Morze - stosunek do sexu.

Czsami wychodzą smieszne odpowiedzi. Piszcie w komentarzach...Wasze wersje:P

Pozdrawiam: słonecznie;)

 

16:49, agnieszka1992 , rozrywka
Link Komentarze (2) »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 64
| < Czerwiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
O autorze
Zakładki:
O MNIE - Jestem Agnieszka.Mam 17 lat:) Interesuję się sportem szczególnie siatkówką, piłką nożną, skokami narciarskimi, piłką ręczną. Przeglądajcie bloga i zostawiajcie komentarze:)
Chcesz wiedzieć o mnie więcej? Zaglądnij tutaj: /Usługa dla zalogowanych na bloxie/
Chcesz mi coś ciekawego przekazać? Napisz do mnie:)
Blogi znajomych wirtualnych
Blogi moich znajomych;)
Czasopisma młodzieżowe
Darmowe sms
Filmy
Gify
LOST - mój ulubiony serial
Pomoc
Różności
Sławni
Sport
Super gierki
Telewizyjna rozrywka
Wyszukiwarki
Dostaniesz 5 komentarzy za wklejenie avka na tydzień ;)