Zagubiona... Życie nastolatki, jej radości i smutki :D
Blog > Komentarze do wpisu
Piłka nożna - słownik wyrazów i terminów używanych w piłce

ATW (ang. around the world) - element techniki piłkarskiej polegający na wykonaniu nogą pełnego obrotu nad piłką w trakcie żonglowania.

asysta(ang. assist) - jest to neologizm chętnie stosowany przez środowisko piłkarskie, termin w piłce nożnej pojawił się niedawno, pomimo, że działalność, jaką określa, jest integralną częścią gry. W przeciwieństwie do koszykówki, asysty nie są notowane, ani punktowane.

Brasiliana (ang. 4-2-4) system gry, w którym w linii obrony gra czterech zawodników, pomocy - dwóch, a ataku - czterech, czyli 4-2-4. System ten narodził się na pocżatku lat 50 w Paragwaju.

Catenccio (wł. rygiel, zasuwka) system taktyczny kładący szczególny nacisk na dobrze zorganizowana obronę oraz faule taktczne, skupiający się na bronieniu własnej bramki bradziej niż na zdobywaniu goli. Ten szstem w Interze Mediolan w latach 60 wdroz Helenio Herrerze.

czyste konto (ang. clean sheet) termin okreslający, iż w czasie meczu drużyna przeciwna nie strzelila gola. Zachowanie czystego konta jest głownym celem bramkarzy i obrońców podczas meczu. Dla bramkarzy, którzy najwięcej razy zachowali czyste konto w sezonie przyznawane są nagrody

Drybling(ang. dribling) - kiwanie, seria szybkich, niezbyt mocnych kopnięc wewnętrzną i zewnętrzną częscia stopy z jednej i drugiej strony piłki, połączonych z nagłymi zwrotami ciała i nieoczekiwanymi zmianami kierunku porusznia się zawodnika. Piłka jest cały czas blisko nóg zawodnika. Celem jest ominecie zawodników przeciwnej drużyny w sposób uniemozliwajacy im odebranie piłki.

Efekt pierwszej bramki (ang. first goal effect) termin psychologiczno - sportowy stosowany dla sytuacji, w której zespół, który stracił pierwsza bramkę przez psychiczne podłamanie nieudanym wynikem gra gorzej, podczas gdy druzyna przeciwna gra lepiej i ma większe szanse na zwycięstwo.

Faul (ang. foul) jest to zagranie niezgodne z przepisami gry. Faulem może byc popchnięcie innego zawodnika, przytrzymanie za koszulkę lub oplucie go. Indywidualną karą za faul dla zawodnika jest upomnienie przez sędzigo zóltą lub czerwoną kartką Dużyna, której zawodnik został sfaulowany, może wykonac rzut wolny lub karny. 

Faul taktyczny (ang. tactical foul) rozmyslny faul popełniony w celu zatrzymania akcji przeciwnika.

Gest Garrinchy (ang. Garrincha gesture) w piłce nożnej gest fair play polegający  na przerwaniu własnej akcji przez wybicie piłki poza linię boczną lub końcową w celu umożliwienia udzielenia pomocy zawodnikowi kontuzjowanemu.

Gol samobójczy (ang. own goal) skuteczny strzał w kierunku własnej bramki, przypadkowe uderzenie lub zmiana toru lotu, którego efektem jest zdobycie gola dla druzyny przeciwnej).

Lob zagranie polegajace na przerzuceniu piłki nad przeciwnikiem.

Mur (ang. wall0 grupa zawodników stojących podczas wykonywania rzutu wolnego w szeregu pomiędy piłką a bramką. Ich zadaniem jest utrudnienie przeciwnikowi oddania bezpośredniego strzału do bramki.

Podanie (ang. pass) kopniecie piłki przez jednego zawodnika drużyny do drugiego (tej samej druzyny). Rodzaje podań: dośrodkowanie - kopniecie piłki przez zawodnika znajdującego się blisko linii końcowej boiska na skrzydle do sodka pola w celu stworzenia akcji bramkowej, podanie prostopadłe - kopniecie piłki prostopadle do lini koncowej boiska do innego zawodnika z druzyny (zwykle jest to napastnik), czesto ten napastnik wbiega przed linie obrony przeciwnika zaraz po podaniu (aby nie dac złapac się na spalonym).

Prawo Bosmana (ang. bosman ruling) prawo zawodnika do dowolnego transferu.

Naciskanie (ang. pressing) sposób prowadzenia gry, który ma na celu uniemożliwnie druzynie przeciwnej rozegrania jakiejkolwiek akcji poprzez agresywne krycie i grę dlaeko od własnego pola karnego.

Pułapka ofsajdowa (ang. offside trap) zagranie polegajace na wyjsciu linii obrony do przodu i pozostawienie napastnika (bądz innego z zawodnika/ów) druzyny przeciwnej na pozycji spalonej, co konczy sie odgwizdaniem przewinienia a przerwaniem akcji ofensywnej lub przynajmniej koniecznoscia rozegrania akcji inaczej.

Rabona to ruch przy strzale, podaniu albo dośrodkowaniu zapoczatkowany ruchem nogi za drugą nogą i kopnieciem piłki za pierwszą.

Rozgrywający (ang. playmaker) zawodnik, na którym spoczywa głowny cięzar rozgrywania piłek, rozpoczynania poszczególnych akcji, wykonywania ostatnich podań. przez niego przechodzi większość akcji zespołu.

Rzut karny (ang. penalty kick) - rzut bezpośreni wykonywany z odległosci 11 metrów od bramki przez gracza druzyny przeciwnej.

Rzut rożny (ang. corner kick) wykop piłki z jednego z czterech narożników boiska nastepuje tylko wowczas, gdy zawodnik spowoduje, iż piłka znajdzie się poza jego łasną bramką. Najczestszym wykonaniem rzutu jest tzw. dośrodkowanie.

Rzut sędziowski (ang. droppedball) przed rozpoczeciem meczu sedzia podrzuca piłke w kole na środku boiska, dwóch zawodników przeciwnych drużyn stara się ją zbić do swoich partnerów. Druzyna, ktora wygra rzut sedziowki rozpoczyna mecz.

Rzut wolny (ang free kick) sytuacja, w ktorej po przewinieniu zawodnika 9faulu lub zagraniu ręką) czy tez po spalonym sędzia zatrzymuje gre i kaze ja wznowic druzynie poszkodowaniej z miejsca, w ktorym popełnino przewinienie.

Spalony (ang. offside) nastepuje w momenice zagrania pilki przez wspolpartnera do zawodnika znajdujacego sie na pozycji spalonej (blizej linii bramkowej przeciwnikow niz przedostatni przeciwnik), ktory bierze aktywny udział w akcji.

Volteretinha rodzaj zagrania, za którego twórce uwazany jest Ronaldinho. Polega na przytrzymaniu stopą piłki i wykonaniu przewrotu w przod tak, aby nie utracic przy tym kontroli nad piłką.

Żółta i czerwona kartka (ang. yellow and red card) zółta kartka pokazywana jest w zaleznosci od sytuacji np. za przerwaniekorzystnej akcji, zagranie pilki reka, dyskusje z arbitrem, gre na czas, niesportowe zachowanie lub sciagniecie koszulki w trakcie meczu. Natomiast czerwona kartka skutkuje przymusowym opuszczeniem pola gry bez mozliwosci wprowadzenia nan rezerwowego zawodnika.

 

czwartek, 16 lipca 2009, agnieszka1992

Polecane wpisy

  • Mundial 2010

    Hej! Mundial 2010 już coraz bliżej rozstrzygnięcia. Jak ja typuję: Urugwaj - Ghana --> Urugwaj Niemcy - Argentyna --> Argentyna (jeśli Argentyna wygra z N

  • Siatkówka;) Młodość górą!

    Wakacje;)Ktoś w końcu przypomniał mi, że mam bloga i niespodziewanie była to moja przyajciółka. Dzięki Natalia:P Ostatnio "delektuje" się, a może bardziej fascy

  • PO ADAMIE MAŁYSZU?

    Hejka! Żyje Kochani, żyje tylko nie mam w ogóle czasu na neta. Tu jakieś imprezki, tu nauka, telewizja, znajomi, a na necie jestem tylko by posiedzieć na gg, lu

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Dostaniesz 5 komentarzy za wklejenie avka na tydzień ;)